Hvis Danmark skal være konkurrencedygtigt skal der investeres i ny teknologi og digitalisering og kompetenceniveauet på vores erhvervsskoler skal hæves.
Projektet ”Kompetencesporet til øget automatisering og digitalisering i små og mellemstore virksomheder” skal gennem skræddersyede uddannelsesforløb medvirke til at modernisere produktionsprocesserne i 250 små og mellemstore virksomheder.
Projektet ”Talentudvikling gennem transferspor” skal i et samarbejde mellem erhvervsskoler og virksomheder styrke talentudviklingen på erhvervsskolerne.
Erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen:
Formand for Danmarks Vækstråd Lars Nørby Johansen:
Projekterne gennemføres i landsdækkende partnerskaber. Projektet ”Kompetencesporet til øget automatisering og digitalisering i små og mellemstore virksomheder” har et samlet budget på næsten 40 mio. kr., mens projektet ”Talentudvikling gennem transferspor” har et samlet budget på lidt over 26 mio. kr.
