Ny model gør det nemmere for medarbejdere at overtage ejerskabet af virksomheder

Publiceret 27-06-2025

Regeringen sender i dag et lovforslag i høring, som skal gøre det muligt for virksomhedsejere at overdrage deres virksomhed til medarbejderne uden at blive beskattet af overdragelsen.

Demokratiske virksomheder har historisk spillet en central rolle i Danmark. Bl.a. med de første andelsmejerier fra midten af 1800-tallet. Men på trods af historikken findes der i dag få medarbejderejede virksomheder i Danmark.

Inden for en årrække står mange virksomhedsejere over for at skulle overdrage deres virksomhed. Omkring 18.300 virksomhedsejere af kapitalselskaber med 5 ansatte eller flere når pensionsalderen inden udgangen af 2036.

Med et lovforslag vil regeringen derfor gøre det nemmere for virksomhedsejere at overdrage virksomheden til medarbejderne via en medarbejderejet virksomhed uden selv at blive beskattet af overdragelsen. I stedet overtager medarbejdernes virksomhed skatteforpligtelsen.

Erhvervsminister Morten Bødskov siger:

Det skal ikke være skatten, der står i vejen for, at gode virksomheder kan føres videre af dem, der kender den bedst. Med det her lovforslag fjerner vi en barriere og forbedrer vilkårene for oprettelsen af medarbejderejede virksomheder. Det er vigtigt, at vi får sat skub i den udvikling, så Danmark fortsat danner de bedste rammer for disse virksomheder. I dag har vi taget et skridt i den rigtige retning, så demokratiske virksomheder kan bidrage til øget vækst og arbejdspladser.

Skatteminister Rasmus Stoklund siger:

Formuerne i Danmark har en tendens til at koncentrere sig på få hænder. Med dette tiltag fremmer regeringen en udvikling, hvor en gruppe ansatte kan vælge at drive en virksomhed videre, hvis de nuværende ejere ønsker dette - for eksempel i forbindelse med et generationsskifte. Det er en fin måde at sikre, at hensyn til arbejdspladser, fordeling af værdierne og virksomhedens drift kan gå hånd i hånd.

Lovforslaget skal gøre det lettere for medarbejdere at finansiere et generationsskifte af den virksomhed, de er ansatte i, og derigennem potentielt øge antallet af medarbejderejede virksomheder. Modellen vil bl.a. kunne være relevant for de virksomhedsejere, der ønsker at tilgodese de medarbejdere, der har været med til at bygge virksomheden op.

Modellen vil være et supplement til de allerede eksisterende generationsskiftemodeller, der findes i dag, og skal dermed være med til at styrke og bevare danske arbejdspladser, som alternativ til lukning eller et frasalg til fx udenlandske købere.

Lovforslaget er en del af Iværksætteraftalen fra 2024, som blev indgået af regeringen og et flertal bestående af Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Radikale Venstre og Dansk Folkeparti.

Det sendes i offentlig høring i dag og frem til den 21. august 2025.

Kontakt

Erhvervsministeriets pressetelefon: 91 33 70 07